Nacházíte se zde: Úvod > Napsali o nás > Dovolená v Chorvatsku - první část
Dovolená v Chorvatsku - první část
Po dvou letech nepřetržitého provozování eshopu jsme se letos rozhodli na týden vyrazit na dovolenou za sluncem a mořem (dva státní svátky uprostřed týdne na začátku července dávaly tušit nízkou nákupuchtivost našich návštěvníků).
Na radu Plaváčka jsme zvolili chorvatský poloostrov Pelješac a na něm pak letovisko Trpanj, resp. privátní ubytování v Apartmánu Ivona. Začnu cestou - na Pelješac je to kus světa, poloostrov leží v jižní Dalmácii, pod makarskou riviérou a nedaleko Dubrovníku, tachometr mi po příjezdu do Trpanje ukázal cifru 1307 km. Kudy jsme jeli? Z Prahy po D1 na Brno, přes Mikulov na Vídeň, poté na Graz a přes slovinský Maribor do Chorvatska, kde od hranic přes Záhřeb až po Šestanovač pod Splitem vede dálnice. Zbytek cesty pak vede po pobřežní silnici vedoucí na Dubrovník, do samotné Trpanje se nechá pak dostat buď trajektem z Ploče nebo jízdou po pevnině (cca 120 km nádhernou přírodou navíc), kdy vás možná trochu překvapí, že přibližně 20 km projíždíte územím Bosny a Hercegoviny.
Celá trasa se dá zvládnout přibližně za 12-15 hodin (záleží na stylu jízdy a množství a délce přestávek), my jsme nicméně s naší felicií 1.6 dorazili do Trpanje až po 21 hodinách - jeli jsme v poslední den školního roku a na slovinsko-chorvatské hranici jsme čekali v koloně 3 hodiny, na chorvatské dálnici jsme pak před tunely Mala Kapela a Sveti rok (oba mají funkční zatím jen jeden tubus a doprava byla pouštěna kyvadlově vždy jen z jednoho pruhu) strávili před každým přibližně hodinu a půl.
Cesta zpátky už byla rychlejší, silnice i přechody byly prázdné a do Čech jsme vjížděli asi 14 hodin po výjezdu z Trpanje. Jen na okraj - co stojí cesta do jižní Dalmácie? Nás (dva dospělí a dvouleté dítě) stála jedna cesta cca 3500,- Kč (benzín cca 2500,- , dálniční poplatky mimo Chorvatsko do 300,- Kč, mýto v Chorvatsku v přepočtu 800,- Kč - vše doporučuji platit kartou, hlavně na mýtnicích, kde jsou před hotovostními budkami fronty, je před výjezdy na kartu prázdno).
Co čeká člověka po příjezdu do apartmánu Ivona? Milé přivítání…:) Pokud je majitel Ivo doma (pracuje jako policista) přivítá vás pivem, kávou, šťávou nebo limonádou (podle chuti a věku), popovídá si s vámi a ubytuje vás - pokud hledáte místo, kde byste se cítili jako doma a ne jako v hotelu, je Ivona dobrou volbou - potřebujete si vyprat? Není problém, pračka je tady… máte chuť na pivo a nechce se vám do restaurace? V baru na terase je možnost natočit si pivo podle chuti formou samoobsluhy (jen zapíšete, kolik jste toho vypili)… máte nějaký dotaz? Ivo a jeho žena Jasmínka vám na vše rádi odpoví.
Kde se dá v Trpanji koupat? Pěkné pláže jsou podél celé Trpanje, několik kilometrů směrem na Orebič je pak jedna z nejkrásnějších písečných chorvatských pláží - Divna. Z Ivony (je v horní části letoviska) je nejbližší koupání na malé pláži, vzdálené od apartmánu přibližně 200 m - jaké téměř všude v Chorvatsku jsou i tady oblázky, koupací boty nejsou rozhodně špatnou volbou… Vstup do vody je pozvolný, naše dvouapůlletá dcera neměla žádný problém dostat se do vody, pro rodiny s dětmi je tato pláž dobrou volbou (zmrzlina, pivo i minerálka je na pláži v prodeji, žízeň tedy nikdo mít nebude).
Kam za výlety? Samotná Trpanj vás překvapí nádhernou přírodou, ostatně celý Pelješac vypadá nádherně - poloostrov je řídce obydlený a na přírodě je to znát - shrnul bych to do jedné věty - hory, moře, slunce - tyhle tři věci se na Pelješaci mísí do uchvacujících scenérií. Pokud někomu příroda nestačí, může se vydat do Dubrovníku (cca 90 km) nebo do Orebiče (25 km), odkud je to kousek přes úžinu na Korčulu (a do stejnojmenného města), na Pelješacu je i město Ston, kde jsou na horách nad městem vystavěny středověké hradby, které se vám určitě vryjí do paměti.